Salgados Beach Villas (fd VidaMar)
Lyxboende vid stranden mellan Albufeira och Armação de Pêra!
Salgados Beach Villas (fd VidaMar) är är ett lyxigt boende, beläget alldeles intill Salgados seasidebana och med kort promenadavstånd till den långa fina sandstranden Praia dos Salgados. På Salgados Beach Villas bor ni i våra ljusa, rymliga självhushållslägeheter i två etage med 2 sovrum och 2 badrum och fullt utrustat kök. Från det stora vardagsrummet kliver man ut på den ombonade uteplatsen med egen pool. På övre plan finns en takterrass med vacker utsikt medan källarplanet rymmer garage med plats för två bilar.
Området runt boendet har mycket att erbjuda i utflyktsväg. Djurparken ZooMarine är värt ett besök med sin hisnande delfinshow. Missa inte heller den världsberömda sandskulpturutställningen i Pera och för den historiskt intresserade är Capela dos Ossos i Alcantarilha, med sin interiör av människoben och dödskallar, ett mycket intressant besök. Till detta kommer de vidsträckta sandstränderna och båtturer för delfinspaning – har man tur kan man även se späckhuggare på sin färd mellan Atlanten och Medelhavet.
Strosa runt i den gamla stadsdelen i Albufeira ( ca 20 minuters körning) med sina små gator och smultronställen till restauranger, caféer och barer. Västerut har ni pittoreska Armação de Pêra (ca 10 min) med sin lugna atmosfär och trevliga folkliv. Dagens fisk – Catch of the Day – finns mest överallt och bjuder så gott som alltid på en hisnande gourmetupplevelse.
Våra Gäster på Salgados Beach Villas har tillgång till hotellets uppvärmda pooler inomhus och utomhus samt gym. Vid besök på SPA-avdelningen med jacuzzi, bastu och ångbad tillkommer en separat inträdeskostnad som betalas på plats. OBS! På grund av den rådande pandemin är VidaMar Hotel stängt till 05/03, 2021 vilket innebär att dessa hotellets faciliteter inte är tillgängliga.
På området finns fyra olika restauranger, barer samt hotellets lounge. I närområdet finns flera traditionella portugisiska restauranger med den välkända restaurangen Museu dos Salgados som flaggskepp – får inte missas! En mindre Supermarket finns i närområdet och outletköpcentrat Algarve Shopping ligger ca 15 minuters bilfärd från boendet
Från Salgados Beach Villas når man lätt ett flertal av banorna i golfpaketet. Salgados ligger alldeles invid boendet. Till trevliga och populära Silves är det blott 25 minuters körning. De mycket trevliga och lättpromenerade tvillingbanorna Alamos och Morgado (där Europatouren spelats) ligger ca en halvtimmes körning åt nordväst. Även till Vila Sol i Vilamoura tar det ca 30 minuter.
Vårt unika golfpaketet Västra Algarve – Valfri Golf innebär spel på hela 13 olika golfbanor utefter kusten, från Santo António längst i väster till Vila Sol i Vilamoura.
Tidsbokning för eget spel görs via mail, telefon och/eller besök på banorna/klubbarna samt i Gästportalen där förbokade tider finns öronmärkta för PT Golf’s Gäster. Anmälan till våra tävlingar görs i Gästportalen.
I Gästportalen kan 10 rundor (eget spel samt tävlingar) bokas hemifrån, medan resterande bokas på plats i Algarve enligt principen ‘spela en, boka en’. Tidsbokningen i Gästportalen är gemensam för alla våra Gäster i Västra Algarve vilket ger omväxling och spel tillsammans med både nya och gamla vänner.
Vid ankomst erhåller ni av vår golfvärd på plats era vouchers för ert golfpaket. Välkommen!
13 olika banor!
Välj och planera din golf valfritt ur vårt unika banpaket ’Västra Algarve’:
- Penina
- Boavista
- Palmares
- Santo Antonio
- Espiche
- Morgado
- Alamos
- Salgados
- Vila Sol Vilamoura
- Gramacho
- Pinta
- Silves
- Alto
Lägenhetsfakta
Air-condition | Ja, i vardagsrum samt sovrum | ||
Balkong | Ja, med bord och stolar | ||
Avstånd centrum | 2,5km | ||
Restauranger | Ja, finns på hotellet | ||
Reception | Öppen 24 timmar | ||
Tvättmaskin | Ja | ||
Diskmaskin | Ja | ||
Mikrovågsugn | Ja | ||
Ugn | Ja | ||
Spis | Ja | ||
Kylskåp | Ja | ||
Frys | Ja |
Boende och golfbanor
Vida Mar
Vidamar Resort Villas Algarve, Guia-Albufeira, Portugal
Palmares Golf Club
Palmares Golf Club
Boavista Golf Club
Boavista Golf Club
Penina Golf Club
Penina Golf Club
Santo Antonio Golf Club
Santo António Golf (Parque da Floresta)
Espiche Golf Club
Espiche Golf Club
Morgado Golf Club
Morgado Golf Course, Portimao, Algarve, Portugal
Alamos Golf Club
Alamos Golf Course, Portimão, Portugal
Salgados Golf Club
Salgados Golf Course, R. do Golfe, Guia, Albufeira, Portugal
VilaSol Vilamoura Golf Club
VilaSol Vilamoura Golf Club
Gramacho Golf Club (Pestana)
Gramacho Golf Club (Pestana)
Pinta Golf Club (Pestana)
Pinta Golf Club (Pestana)
Silves Golf Club (Pestana)
Silves Golf Club (Pestana)
Alto Golf Club (Pestana)
Alto Golf Club (Pestana)
Bilder och klipp
Priser säsongen 2020/2021
Tidsperiod: 01 Oktober – 30 April
Priserna är baserade på 14 dagars boende och ert valda golfpaket. OBS! Inklusive hyrbil!
Samtliga priser anges per person och baseras på att två personer delar boende.
Golfpaket Light blandad
10 valfria rundor ur vårt banpaket ’Västra Algarve’;
Penina, Boavista, Palmares, Santo Antonio, Espiche, Morgado, Alamos, Salgados, Vila Sol Vilamoura, Gramacho, Pinta, Silves, Alto
Bra att veta
Golfvärd finns på plats!
Nyårstillägg tillkommer den 29 – 31 December med 30 euro / dygn. Påsktillägg tillkommer den 3 – 13 April med 30 euro / dygn.
Extra vouchers för spel med 1-5 rundor på våra 13 olika golfbanor i Västra Algarve kan köpas till för 55 euro per styck. Dessa vouchers köps på plats av er Golfvärd.
Kontakta oss
De interiörbilder som används är illustrativa och avsedda att förmedla en känsla av boendet. De ska ses som informativa och vägledande, men representerar inte nödvändigtvis just den lägenhet du som Gäst på boendet kan komma att tilldelas.
Önskemål om ett visst läge (t.ex. havsutsikt, eftermiddagssol, etc) eller en specifik lägenhet (t.ex. ”samma som förra året”) emottages och tillgodoses i möjligaste mån. PT Golf kan emellertid aldrig lova eller garantera tillmötesgående av sådana önskemål på grund av faktorer och skeenden utanför PT Golf’s kontroll.